Dlaczego należy regularnie badać wzrok

Podczas kompleksowego badania oczu zadaniem okulisty jest nie tylko przepisanie recepty na okulary czy szkła kontaktowe. Badanie polega również na sprawdzeniu oczu pod kątem obecności najczęstszych chorób i zbadaniu czy współdziałają one prawidłowo. Okulista sprawdza również, w jaki sposób oczy odzwierciedlają twój ogólny stan zdrowia.

Bardzo często okuliści są pierwszymi lekarzami, którzy wykrywają przewlekłe choroby układowe, takie jak nadciśnienie i cukrzyca.

KTO POWINIEN PODDAĆ SIĘ BADANIU WZROKU ?

Badanie wzroku jest ważnym elementem dbania o nasze zdrowie. Dorośli powinni badać wzrok, aby w razie potrzeby zastosować silniejsze szkła kontaktowe lub okulary, oraz by wykryć wczesne objawy chorób oczu. W przypadku dzieci i młodzieży badania te odgrywają ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego rozwoju wzroku i ułatwiają osiąganie kolejnych sukcesów na ścieżce kariery szkolnej. Widzenie jest ściśle związane z procesem uczenia się. Dzieci z niewykrytymi zaburzeniami wzroku często mają kłopoty z nauką. Bardzo często dzieci nie skarżą się na zaburzenia wzroku tylko dlatego, że nie wiedzą jak w „normalny” sposób przebiega proces widzenia. Jeśli Twoje dziecko ma słabe wyniki w szkole, pamiętaj, aby lekarz okulista przebadał jego oczy. Najlepiej jest jak najszybciej wykluczyć ukrytą wadę wzroku, która może być przyczyną obniżonego funkcjonowania w szkole.

CZEGO SZUKA OKULISTA PODCZAS BADANIA?

Oprócz oszacowania, czy dziecko lub dorosły potrzebuje okularów lub szkieł kontaktowych, okulista bada oczy pod kątem chorób i innych problemów, które mogą prowadzić do utraty wzroku. Oto niektóre przykłady przypadłości, których szuka lekarz okulista: Ametropia. Dotyczy krótkowzroczności i dalekowzroczności, a także astygmatyzmu. Ametropia korygowana jest okularami, szkłami kontaktowymi lub chirurgią refrakcyjną. Niedowidzenie. Występuje gdy jedno z oczu posiada większą wadę niż drugie. Mózg „wyłącza” obraz z ”rozmytego” oka. Gdy choroba jest nieleczona może wstrzymać rozwój widzenia chorego oka, co prowadzi do trwałego upośledzenia wzroku. Niedowidzenie jest często leczone poprzez zakrywanie silniejszego oka na jakiś czas. Zez. Okulista sprawdza poprawne ustawienie oczu, aby upewnić się, że właściwie pracują razem. Zez powoduje problemy z percepcją głębi i może doprowadzić do niedowidzenia. Problemy ze zgraniem działania oczu. Nawet jeśli oczy wydają się być prawidłowo ustawione, możliwe jest, że nie współpracują ze sobą właściwie. Tego typu problemy z widzeniem mogą powodować bóle głowy, zmęczenie oczu i inne problemy, które negatywnie wpływają na czytanie i inne funkcje związane ze wzrokiem. Problemy z ostrością widzenia. Problemy te mogą wahać się od nierozwiniętych umiejętności koncentracji wzroku u dzieci do typowych problemów związanych ze spadkiem ostrości wzroku (starczowzroczności) wśród osób starszych. Po kompleksowym badaniu wzroku, lekarz okulista omówi wyniki i przedstawi możliwości leczenia najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb. Choroby oczu. Wiele chorób oczu, takich jak jaskra i retinopatia cukrzycowa, nie ma żadnych objawów w swej początkowej fazie rozwoju. Lekarz okulista sprawdza stan zdrowia Twoich oczu wewnątrz i na zewnątrz pod kątem wczesnych objawów. W większości przypadków wczesne wykrywanie i leczenie chorób oczu może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia trwałej utraty wzroku. Inne choroby. Okuliści mogą wykryć wczesne objawy niektórych dolegliwości i chorób, patrząc na naczynia krwionośne w oczach, siatkówkę, itd. Okulista jest w stanie określić, czy pacjent ma wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu lub inne problemy. Na przykład, cukrzyca może być przyczyną niewielkich nieszczelności naczyń krwionośnych lub krwawienia w oczach, jak również obrzęku plamki żółtej, co może prowadzić do utraty wzroku. Lekarz okulista najprawdopodobniej wykryje to podczas szczegółowego badania oczu. Szacuje się, że ponad 750 tysięcy Polaków, którzy chorują na cukrzycę nie wie, że cierpi na tę przypadłość. Okulista może wykryć chorobę, zanim zrobi to lekarz ogólny..

PLAN LECZENIA PO BADANIU

Plan leczenia po badaniu oczu może polegać na zwykłym przepisaniu recepty na okulary lub szkła kontaktowe w celu skorygowania błędów refrakcyjnych, terapii wzrokowej lub operacji skorygowania zeza celem pozbycia się zaburzeń widzenia, leczeniu konkretnej choroby oczu lub zaleceniu, by zbadać oczy ponownie w konkretnym terminie. Okulista może również zalecić przyjmowanie witamin lub suplementów diety, celem utrzymania odpowiedniej kondycji zdrowotnej oczu lub złagodzenia konkretnych problemów, takich jak suchość oczu. Nieważne, kim jesteś, regularne badania oczu są ważne, aby proces widzenia był łatwiejszy, nauka przyjemniejsza, a wzrok pozostał na całe życie.