Powłoki antyrefleksyjne

Stoisz przed wyborem nowych okularów i zastanawiasz się, czy powłoka antyrefleksyjna, która została Ci polecona, jest faktycznie potrzebna? Przekonaj się, dla kogo okulary z antyrefleksem będą najlepszym wyborem.

Powłoka antyrefleksyjna co to jest i jakie ma zalety?

Powłoki antyrefleksyjne (zwane także powłokami AR lub antyrefleksem) poprawiają zarówno widzenie przez soczewki, jak i wygląd Twoich okularów.

Te zalety wynikają z tego, że antyrefleks w okularach eliminuje odbicia światła pojawiające się na przedniej i bocznej powierzchni soczewek. Dzięki mniejszej ilości odbić, przez soczewki przepływa więcej światła, co zapewnia lepsze widzenie i większą przezroczystość soczewek. Dzięki temu szkła do okularów Gdańsk wyglądają ładniej.

Dla kogo okulary z antyrefleksem – przy jakich szkłach najlepiej sprawdzi się powłoka AR?

Powłoka antyrefleksyjna jest szczególnie wskazana w okularach ze szkłami pocienianymi, które odbijają więcej światła, niż zwykłe soczewki z plastiku. Ogólnie rzecz biorąc, im większy jest współczynnik załamania światła soczewki, tym więcej światła się odbije od ich powierzchni. Na przykład, zwykła plastikowa soczewka odbija mniej więcej 8 procent światła, a pozostałe 92 procent jest dostępne dla narządu wzroku. Soczewki plastikowe wykonane z plastiku o dużym współczynniku załamania światła mogą odbijać nawet 50% więcej światła, niż inne soczewki (odbijające około 12% światła), dlatego dla wzroku jest dostępne znacznie mniej światła. Może to powodować problemy w sytuacjach, gdy jest mało światła. Na przykład, gdy prowadzisz samochód w nocy.

Nowoczesne powłoki antyrefleksyjne mogą zredukować odbicia światła od powierzchni soczewek. Dzięki szkłom z powłoką antyrefleksyjną około 99,5% światła przechodzi przez soczewkę i dociera do oczu, znacznie poprawiając Twoje widzenie. Przez wyeliminowanie odbłysków, powłoka AR sprawia także, że Twoje soczewki okularowe są prawie niewidoczne dla innych osób. Dzięki temu lepiej widzą one Twoje oczy i mimikę. Inne korzyści z używania soczewek z powłoką antyrefleksyjną to ostrzejsze widzenie z mniejszą liczbą odbić w nocy i większy komfort, podczas długiego używania komputera, w porównaniu do okularów bez antyrefleksu w okularach.

Szkła z powłoką antyrefleksyjną w okularach przeciwsłonecznych

Powłoka antyrefleksyjna to także dobre rozwiązanie w okularach przeciwsłonecznych. Szkła z powłoką antyrefleksyjną zmniejszają odbicia słońca pojawiające się na tylnej powierzchni ciemnych szkieł, gdy słońce jest za Tobą. Powłoka antyrefleksyjna jest nakładana jedynie na tylną powierzchnię soczewek w okularach przeciwsłonecznych. Nie ma żadnych kosmetycznych ani wizualnych korzyści z eliminowania odblasków z przedniej powierzchni okularów z ciemnymi szkłami.

Antyrefleks w okularach – właściwości soczewki

Soczewki AR klasy premium są wyposażone w powłokę chroniącą ich powierzchnię, która pozwala je łatwiej wyczyścić. Powłoka hydrofobowa odpycha wodę, zapobiegając tworzeniu się kropli. Niektóre soczewki z antyrefleksem posiadają zarówno powłokę hydrofobową, jak i oleofobową, co oznacza, że powierzchnia odpycha tłuszcz i wodę. Taki rodzaj powłoki składa się zwykle z materiałów powlekanych fluorem. Okulary z antyrefleksem Gdańsk mają podobne właściwości, jak przybory kuchenne z powłoką zapobiegającą przyklejaniu.

Jak nakładana jest powłoka antyrefleksyjna?

Nakładanie powłoki antyrefleksyjnej na szkła okularowe to skomplikowany proces, który wymaga wykorzystania techniki osadzania próżniowego. Pierwszym krokiem, podczas nakładania powłoki AR jest skrupulatne wyczyszczenie soczewek i sprawdzenie, czy nie zawierają defektów widocznych gołym okiem i pod mikroskopem. Nawet niewielkie zarysowanie, malutki kłaczek czy włoskowata rysa na soczewce, która nie zostanie wykryta przed procesem nakładania antyrefleksu, może spowodować wadę powłoki AR. W większości przypadków linia produkcyjna zawiera kilka etapów mycia i płukania soczewek. Stosuje się także metodę ultradźwiękową, by usunąć wszystkie ślady zanieczyszczeń powierzchni. Następnie powierzchnię suszy się powietrzem, po czym soczewki są podgrzewane w specjalnym piecu, by usunąć niechcianą wilgoć i gazy z ich powierzchni. Soczewki są następnie wkładane w specjalne, metalowe stojaki ze sprężynowym otwarciem. Dzięki temu soczewki są bezpieczne, a jednocześnie każda ich część jest wystawiona na proces nakładania warstwy antyrefleksu. Stojaki z soczewkami są następnie wkładane do komory. Drzwi komory są dokładnie zamykane i następnie wypompowuje się z niej powietrze, by stworzyć próżnię. Gdy stojaki z soczewkami są wprowadzane w ruch obrotowy, źródło zasilania skupia wiązkę elektronów na małym tyglu, który zawiera szereg tlenków metali w różnych przegródkach. Gdy materiały do powlekania są bombardowane przez elektrony, parują w środku komory próżniowej i przywierają do powierzchni soczewek. Tworzą dzięki temu jednolitą, mikroskopijnie cienką warstwę na soczewce.

Każdy producent powłok AR ma swoją własną metodę ich nakładania. Generalnie, wszystkie powłoki antyrefleksyjne składają się z wielu mikroskopijnych warstw tlenków metali, które mają zarówno wysoki, jak i niski indeks odbijania światła. Ponieważ każda warstwa odbija inną długość fali światła, im więcej warstw zostało nałożonych, tym więcej odblasków będzie zneutralizowanych. Niektóre powłoki antyrefleksyjne składają się nawet z 7 warstw.

Powłoki antyrefleksyjne – rodzaje i marki

W zależności od Twojego stylu życia optyk Gdańsk może zalecić Ci stosowanie antyrefleksu specyficznej marki. Jeśli spędzasz dużo czasu, pracując przed komputerem, skorzystasz najwięcej z powłoki AR, która filtruje niebieskie światło. Na przykład, Hoya uważa, że antyrefleks BlueControl blokuje światło niebieskie o dużej energii, emitowane przez urządzenia elektroniczne, takie, jak komputery, czytniki e-booków, smartfony, a nawet energooszczędne żarówki. To promieniowanie może być niebezpieczne dla Twoich oczu. W zależności od rodzaju powłoki AR, większość soczewek z antyrefleksem ma ledwie widoczną poświatę, zwykle niebieską lub zieloną. Zależy ona od producenta. Powłoka antyrefleksyjna jest niesamowicie cienka. Cała wielowarstwowa powłoka AR ma zwykle grubość od 0,2 do 0,3 mikrona, co stanowi około 0,02 procent grubości standardowej soczewki okularowej.

Jak dbać o szkła z powłoką antyrefleksyjną?

Gdy czyścisz soczewki z powłoką antyrefleksyjną, stosuj tylko produkty polecane przez Twojego optyka. Czyszczenie soczewek za pomocą silnych środków chemicznych, może zniszczyć warstwę antyrefleksu. Nigdy nie zaczynaj czyszczenia soczewek z AR, bez uprzedniego namoczenia ich w wodzie. Czyszczenie suchych szkieł suchą szmatką może być przyczyną powstawania rys.

Powłoka antyrefleksyjna eliminuje odblaski światła i nierówności powierzchni. Z tego powodu, na okularach antyrefleksyjnych rysy są znacznie bardziej widoczne, niż na innych szkłach.