Dbajmy o nasze oczy

Dbajmy o nasze oczy

Dzięki oczom od najmłodszych lat poznajemy otaczający nas świat. Zdrowy narząd wzroku pozwala nam na komfortowe codzienne funkcjonowanie . Dlatego bardzo ważne jest aby odpowiednio o niego dbać.

Po pierwsze profilaktyka. Badaj wzrok jak najczęściej, co najmniej raz w ciągu roku. Jeśli wymaga tego Twoja sytuacja zdrowotna, rób to nawet częściej.

Bardzo istotne jest używanie okularów o odpowiednio dobranej dla Twoich oczu korekcji.

Pamiętaj też, aby zachęcać do badań profilaktycznych swoich najbliższych , o których wzrok też przecież chcesz dbać.

Lepiej zapobiegać niż leczyć !

Okulary i soczewki kontaktowe powinny być bezwzględnie dobierane przez specjalistę.

Istotne jest, abyś nie kupował gotowych okularów. Nie są one dostosowane do Twojej wady wzroku. Nie uwzględniają też Twojego rozstawu źrenic, co jest niezbędne.

Chroń oczy przed szkodliwym promieniowaniem.

Pamiętaj, że szkodliwe promieniowanie UV oddziałuje na Twoje oczy równie silnie w miesiącach zimowych i to nie tylko w słoneczne dni. Także przy zachmurzonym niebie jesteśmy narażeni na jego szkodliwe działanie. Twoje okulary powinny być do tego przystosowane. Pamiętaj, aby kupować okulary z powłoką antyrefleksyjną, blokującą promieniowanie UV.

Jedz zdrowo dla oczu.

Dieta powinna być bogata między innymi w kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziesz np. w rybach. Nie zapominaj też o witaminie A, zawartej w marchwi, szpinaku lub dyni.

Relaksuj się i wysypiaj.

Zdrowy sen to niezwykle lekarstwo dla twojego organizmu, także dla Twoich oczu.

Pamiętaj też, aby szybko reagować jeśli niepokoi Cię sytuacja związana ze wzrokiem. Jeśli odczuwasz pogorszenie ostrości wzroku lub dręczy Cię dyskomfort okolic oczu, zgłoś się do specjalisty.