Jak czyścić okulary

Czyszczenie okularów mikrofibrą

Regularne mycie okularów to najlepszy sposób, aby zachować je w świetnej formie. Ale czy wszystkie popularne praktyki są dobre? Jak czyścić okulary, aby ich nie uszkodzić

Czyszczenie okularów, żeby nie było smug 

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby wyczyścić okulary bez ryzyka ich zarysowania lub spowodowania innych uszkodzeń. Mycie okularów według tych zasad zajmie Ci tylko 1-2 minuty. 

1. Dokładnie umyj i osusz ręce

Przed czyszczeniem okularów upewnij się, że Twoje ręce są wolne od brudu, tłuszczu, pyłu i wszystkiego innego, co mogłoby zostać przeniesione na powierzchnię soczewek. Do mycia rąk użyj mydła lub płynu do mycia naczyń i czystego, niestrzępiącego się ręcznika. Zarówno mydło, jak i płyn do naczyń, bardzo dobrze rozpuszczają tłuszcz i brudny osad, który znajduje się na okularach. 

2. Opłucz okulary pod delikatnym strumieniem letniej wody

Spowoduje to usunięcie kurzu i innych zanieczyszczeń, co pomoże uniknąć zarysowania soczewek podczas ich czyszczenia. Unikaj gorącej wody, która może uszkodzić powłoki antyrefleksyjne.

3. Nałóż niewielką ilość płynu do mycia naczyń na soczewki

Większość płynów do mycia naczyń to koncentrat, więc używaj tylko niewielkiej jego ilości. 

4. Delikatnie pocieraj soczewki z obu stron oraz wszystkie części ramki przez kilka sekund

Jak czyścić okulary? Przede wszystkim delikatnie. Pamiętaj, aby wyczyścić wszystkie części, w tym noski i końcówki zauszników. Oczyść także obszar, w którym krawędź soczewek styka się z ramą – często gromadzi się w niej kurz i inne zanieczyszczenia.

5. Dokładnie opłucz soczewki z obu stron i oprawkę

Czyszczenie okularów musi też obejmować dokładne spłukanie płynu/mydła wodą. Nieusunięcie wszystkich śladów płynu spowoduje powstanie smug na soczewkach po ich wysuszeniu.

6. Ostrożnie wytrzyj okulary czystą, najlepiej miękką ściereczką

Czym czyścić okulary progresywne i w tym np. z antyrefleksem? Ściereczki z mikrofibry są doskonałym wyborem. Oczywiście możesz też wybrać inny materiał, ale upewnij się, że tkanina jest czysta. Brud lub zanieczyszczenia mogą porysować soczewki, a tłuszcz rozmaże się na ich powierzchni.

Mycie okularów bez nadwyrężania budżetu na specjalne środki!

Nie zastanawiaj się dłużej, jak czyścić okulary i nie wydawaj nadmiernej ilości pieniędzy na zakup “specjalnych” środków. Mydło, płyn do naczyń, woda i ściereczka z mikrofibry to łatwo dostępne, tanie i najlepsze produkty do oczyszczenia Twojej pary okularów – niezależnie od tego, jakiej jest marki. 

Chcesz otrzymać więcej praktycznych wskazówek?
Przejdź do: Optyk Gdańsk