Co to jest astygmatyzm? Objawy, leczenie astygmatyzmu

Okulista Badanie wzroku

Choroby oczu mogą dotykać każdego, niezależnie od wieku, płci czy innych dolegliwości. Co to jest astygmatyzm? Nie ulega wątpliwości, że jest to jedna z najpowszechniejszych chorób diagnozowanych przez okulistów. Samodzielne określenie trafnej diagnozy jest niemożliwe i konieczne jest do tego wykorzystanie specjalistycznych narzędzi. Jednak nie ma się czego obawiać – dyskomfort w widzeniu może być szybko zażegnany, a już najzwyklejsze badanie wzroku może nakierować na problem. Co to jest astygmatyzm oczu, jakie są jego objawy oraz jakie leczenie podjąć? Odpowiadamy!

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to jedna z najpowszechniejszych wad wzroku, która powoduje nieostry i niewyraźny obraz, bez względu na odległość. Może występować w połączeniu z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością oraz z innymi chorobami oczu. Szacuje się, że nawet 40% osób, które mają wadę wzroku, muszą mieć wdrożone leczenie astygmatyzmu i nie ma tu znaczenia liczba dioptrii.

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Wiedząc, co to jest astygmatyzm oczu, warto poznać jego objawy. Najczęściej wskazuje się tu:

  • niewyraźny, zakrzywiony obraz,
  • bóle głowy,
  • mrużenie oczu,
  • zaburzone wyczucie przestrzeni,
  • złe postrzeganie płaszczyzn.

Ból głowy najczęściej jest wynikiem mrużenia oczu i wysiłku związanego z patrzeniem. Jeśli masz takie objawy, to odwiedź okulistę w celu zdiagnozowania astygmatyzmu. Im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym prędzej odzyskasz dawny komfort życia.

Jakie są objawy astygmatyzmu u dziecka? Oczywiście takie same jak u dorosłych, z tym że maluch może mieć problem z zakomunikowaniem swoich dolegliwości. Jeśli zauważysz, że Twoja pociecha trze i mruży oczy, czy trzyma zabawki blisko twarzy, odwiedź okulistę.

Co wywołuje astygmatyzm?

Choroba oczu, jaką jest astygmatyzm, ma dość specyficzne objawy, ale co ją wywołuje? Ta dolegliwość jest wynikiem zniekształconej rogówki oka – u zdrowej osoby krzywizna jest symetryczna, tak, jak np. piłka czy globus. Z kolei u astygmatyka przypomina bardziej jajko lub piłkę do rugby. To zniekształcenie sprawia, że promienie świetlne wpadające do oka rozpraszają się nieprawidłowo, a widziany obraz jest niewyraźny, nieostry i krzywy.

Wiedząc, co to jest astygmatyzm i na czym polega, wiele osób zastanawia się, czy można było tego uniknąć. Tak naprawdę w zdecydowanej większości przypadków to schorzenie zostało odziedziczone od rodziców, czy starszych pokoleń. Astygmatyzm może być też wynikiem urazu oka.

Rodzaje astygmatyzmu

By leczenie astygmatyzmu przyniosło oczekiwane rezultaty, konieczna jest odpowiednia diagnoza. Żeby tak się stało, trzeba określić, jaki charakter ma schorzenie. Wskazuje się następujące rodzaje astygmatyzmu:

  • niezłożony – oko jest nadwzroczne lub krótkowzroczne tylko w jednej płaszczyźnie, a załamywanie promieni pionowo jest silniejsze niż poziomo,
  • złożony – w obu płaszczyznach istnieje nadwzroczność lub krótkowzroczność, a załamywanie światła jest silniejsze poziomo,
  • mieszany (nieregularny) – gdy w jednej płaszczyźnie oko jest nadwzroczne, a w drugiej krótkowzroczne. Polega na tym, że w różnych miejscach jednej płaszczyzny załamanie światła jest różne. Ten rodzaj występuje dużo rzadziej i może być wynikiem urazu oka lub schorzenia znanego jako stożek rogówki.

Po zdiagnozowaniu astygmatyzmu na podstawie objawów i specjalistycznego badania okulista zadba o to, by wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Jak wykryć astygmatyzm?

Wiedząc, co to znaczy astygmatyzm oraz znając jego objawy, kolejną kwestią jest jego wykrycie. Samodzielnie możesz wykonać szybki test dostępny w wielu miejscach w internecie, który oczywiście nie stanowi diagnozy, ale pozwoli Ci ocenić, czy jest się czym martwić. Jeśli jego rezultatem jest zakrzywiony, niewyraźny obraz, to czym prędzej udaj się do okulisty. 

Fachowe leczenie astygmatyzmu odbywa się w gabinecie okulistycznym, a lekarz może wykorzystać takie sprzęty, jak:

  • oftalmometr Javala – pozwala określić promień krzywizny rogówki oraz wyznaczenie mocy i osi astygmatyzmu,
  • autorefraktometr – automatycznie mierzy wielkość wady wzroku i pozwala na wykrycie nawet niewielkiego astygmatyzmu.

Astygmatyzm może wystąpić u każdego, nawet jeśli wcześniej nie było problemów ze wzrokiem, dlatego warto przynajmniej raz w roku wykonywać profilaktyczne badanie

Po rozpoznaniu objawów i określeniu wielkości astygmatyzmu okulista Gdańsk zaproponuje leczenie np. poprzez dobór mocy oraz rodzaju okularów czy soczewek.

Leczenie astygmatyzmu – najważniejszy jest dobór szkieł

Chcąc być precyzyjnym, astygmatyzm to nie jest typowa choroba oczu, lecz wada refrakcji. Nie da się jej wyleczyć, ale można ją skutecznie skorygować, by zapewnić sobie ostry, wyraźny obraz.

Są na to 3 sposoby:

  • okulary,
  • soczewki kontaktowe,
  • zabieg.

Zdecydowanie najpopularniejszą i najbardziej ekonomiczną opcją przy astygmatyzmie oczu są okulary, które skorygują nie tylko ewentualną krótkowzroczność i dalekowzroczność, lecz także krzywiznę rogówki. Na recepcie znajdziesz specjalne parametry, które opisują cylinder i oś szkła. Te informacje są kluczowe dla optyka – dzięki odpowiednim szkłom wada widzenia zostanie skutecznie skorygowana.

Na soczewki decydują się osoby, które nie chcą lub nie lubią nosić okularów. W celu korekty astygmatyzmu wybiera się toryczne, lub inaczej cylindryczne. Dostępne są tu warianty w zależności od okresu noszenia – mogą być np. na miesiąc lub na jeden dzień. W dłuższym okresie soczewki w leczeniu astygmatyzmu wychodzą drogo i trzeba o nie dbać oraz pilnować odpowiedniego nawilżenia oka.

Ostatnią opcją jest zabieg – jest to jednak wydatek rzędu kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego zdecydowana większość osób stawia na równie skuteczne i dużo bardziej przyjazne dla portfela sposoby leczenia objawów astygmatyzmu.

Czy astygmatyzm się rozwija?

Wiedząc już, co to jest astygmatyzm, można się zastanawiać czy ta choroba się rozwija i jakie skutki może mieć niewdrożenie leczenia. Na początku warto poznać ciekawostkę –  szacuje się, że w momencie narodzin aż do ukończenia pierwszego roku życia co drugie dziecko ma astygmatyzm. Dzięki dalszemu rozwojowi organizmu i oczu, do 5 roku życia jest to już tylko co 5 dziecko. Jeśli dziecko ma astygmatyzm w pierwszych latach życia, to jest wyższe prawdopodobieństwo, że pojawi się on później, w okresie nastoletnim lub dorosłym.

Astygmatyzm może się zmieniać na przestrzeni lat. Między 20. a 40. rokiem życia te zmiany mogą zachodzić nieprzewidywalnie i nieregularnie. Powyżej 40. roku życia przeciętna zmiana astygmatyzmu wynosi 1,00 D – u jednych może wynieść więcej, u innych mniej.

Czy w przypadku astygmatyzmu trzeba wdrożyć leczenie? Na pewno warto. Nieskorygowana choroba znacznie pogarsza komfort życia, utrudnia normalne funkcjonowanie i może prowadzić do licznych powikłań, wśród których można wskazać:

  • zapalenie gałki ocznej,
  • zaczerwienienie i świąd oczu,
  • dalsze pogłębianie się wady.

Ponadto warto pamiętać, że astygmatyzm zaburza widzenie, a więc w konsekwencji prowadzenie auta czy innych środków transportu może powodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Leczenie astygmatyzmu – od czego zacząć?

Jeśli masz podejrzenie, że objawy, które zaburzają widzenie to astygmatyzm, to czym prędzej odwiedź okulistę. Dzięki badaniom przy pomocy specjalistycznego sprzętu lekarz postawi diagnozę i wystawi receptę na szkła, które przywrócą komfort widzenia. By ją zrealizować, odwiedź salon optyczny Gdańsk – wyspecjalizowana kadra pomoże Ci dobrać oprawki, które będą stanowić także ciekawy dodatek do stylizacji. Zadbaj o swoje zdrowie i zamiast zastanawiać się, co to jest astygmatyzm, zrób pierwszy krok w kierunku powrotu do wyraźnego, ostrego widzenia.