Koronawirus a oczy

Według lekarzy i ekspertów ds. zdrowia oczy mogą odgrywać istotną rolę w rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa.

Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem, unikaj dotykania oczu, nosa i ust dłońmi. To błony śluzowe są najbardziej podatne na przenoszenie wirusów.

Zaleca się noszenie maseczek.

Aby uniknąć nieświadomego zarażania koronawirusem innych osób, Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zaleca noszenie maseczek w miejscach publicznych.

Maseczki mogą zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa przez osoby, które nie mają objawów. Jednak nie chronią one oczu.

Uważa się, że koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi głównie poprzez unoszące się w powietrzu „kropelki oddechowe” wytwarzane, gdy ktoś kaszle lub kicha, podobnie jak wirus grypy. Kropelki te mogą dostać się do błon śluzowych osób znajdujących się w pobliżu.

Wirus może również dostać się do oczu także podczas dotykania twarzy nieumytymi rękoma.

Dlatego CDC i Światowa Organizacja Zdrowia zalecają staranne mycie rąk przez 20 sekund lub dłużej ciepłą wodą z mydłem.

Równie ważna jest ochrona oczu.

Wang Guangfa, specjalista od chorób układu oddechowego z Uniwersytetu Pekińskiego, uważa, że ​​zaraził się COVID-19, nie nosząc okularów ochronnych podczas leczenia pacjentów w klinikach zdrowia w Chinach.

Dr Jan Evans Patterson, profesor medycyny i patologii w dziale chorób zakaźnych Long School of Medicine w UT Health San Antonio, potwierdza, że ​​może dojść do takiej drogi zarażania koronawirusem.

W takiej sytuacji kropelki oddechowe zarażonej osoby mogą dotrzeć do oczu lub innych błon śluzowych i przyczynić się do rozwoju zakażenia.

Pomimo, że transmisja COVID-19 wiąże się z tak wieloma niewiadomymi, okulary mogą oferować częściową ochronę przed transmisją koronawirusa.

Uważaj na soczewki kontaktowe.

Główny inspektorat sanitarny oraz prof. Marek Rękas – Krajowy Konsultant w dziedzinie Okulistyki rekomendują tymczasowe przejście osób noszących szkła kontaktowe na okulary, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem wywołującym COVID-19, chorobę układu oddechowego, która może być śmiertelna.

Okuliści twierdzą, że osoby noszące szkła kontaktowe częściej dotykają oczu niż użytkownicy okularów.

Pamiętajmy jednak, że okulary nie stanowią pełnej bariery przed kroplami z dróg oddechowych. Specjaliści od opieki zdrowotnej twierdzą, że okulary ochronne, które chronią odsłonięte boki i okolice oczu, mogą zapewnić lepszą ochronę.

WHO szczególnie zaleca okulary ochronne dla osób, które będą regularnie zapewniać opiekę osobom z COVID-19.